Rodzic za granicą

Jednym z największych wyzwań dla rodziny jest wyjazd zagraniczny jednego z rodziców. W takiej sytuacji należy dołożyć wszelkich starań, aby dziecko miało zapewniony nieustanny kontakt z nieobecnym rodzicem.

Zachęcamy wyjeżdżających opiekunów do regularnego korzystania z komunikatorów internetowych, które umożliwiają prowadzenie rozmów wideo. W ten sposób dziecko widzi swojego rodzica, dzięki czemu lepiej znosi długą rozłąkę. Wiele z takich komunikatorów jest bezpłatnych, dlatego można pozwolić sobie na częste kontakty z dzieckiem, bez względu na swoją sytuację finansową. Ważne, aby w trakcie takich rozmów wykazywać zainteresowanie tym, co dzieje się w życiu dziecka, a jednocześnie umożliwić mu zadawanie pytań dotyczących własnego życia za granicą. Najmłodsi muszą bowiem czuć, że są ważni dla swoich rodziców, a jednocześnie wiedzieć, że mamie lub tacie nie dzieje się nic złego.

Podczas pobytu rodzica za granicą ważną rolę odgrywają także drobne upominki, które otrzymuje dziecko. Taka przesyłka nie musi wcale zawierać drogiego prezentu. W trakcie długiej rozłąki dla najmłodszych liczy się bowiem to, że rodzic ciągle o nich myśli, o czym mogą świadczyć nawet symboliczne podarunki, takie jak książka, maskotka czy pamiątka z miejsca pobytu.

unternehmtren

Na stronie naszej fundacji można znaleźć wiele artykułów, które poruszają temat wyjazdów zagranicznych rodziców. Stosując się do zawartych w nich porad nie trzeba obawiać się tego, że taka rozłąka wpłynie negatywnie na rozwój dziecka oraz stosunki pomiędzy nim a rodzicem.